Jak fungují relační databáze (MySQL, MariaDB)

20. 10. 1717:00 - 21. 10. 1718:00 Radlická 3294/10

Proč bych se měl zúčastnit?

• zajímáš se o trendy v programování a chceš si rozšířit svoje obzory i o jiné technologie, než které využíváš
• workshop bude probíhat v malé skupině max. 20 lidí a bude tak prostor věnovat se jednotlivcům 
• pokud úspěšně absolvuješ kurz, může tě čekat nabídka práce v Seznamu
• workshop je pro účastníky zdarma
• seznámíš se s podobně zapálenými lidmi
• workshop je časově nenáročný a je skloubitelný s prací – workshop bude probíhat v pátek večer a v sobotu


Workshop proběhne v termínu 20. - 21. 10. 2017 a je určen jak začátečníkům, tak pokročilým uživatelům a nabídne zajímavá témata jak vývojářům, databázistům tak i DBA a systémovým administrátorům. I když je zaměřen na MySQL technologie, uvedeme obecné principy relačních databázových systémů. Během workshopu  probereme nejen základní teorii, ale podíváme se i na konkrétní implementační, architektonické a konfigurační detaily.

Co tě bude čekat?

Celý workshop bude rozdělen do tří sekcí:
 
20. 10. 2017  17 - 21 h - Databáze a enginy
Probereme základy teorie databázových struktur. Seznámíme se s forky MySQL (MySQL, MariaDB, Percona) a komponentami ekosystému. Podrobně se budeme věnovat architektuře a konfiguraci enginů MyISAM, InnoDB, MyRocks a TokuDB. Povíme si, jak konfigurujeme databáze v Seznam.cz.


21. 10. 2017 9 - 13 h - Indexování a optimalizace dotazů
Projdeme teorii a praxi indexování (využijeme znalosti architektury enginů z předchozího dne). Vysvětlíme, jak používat explain a tracking dotazů.
Nastíníme si funkci optimizeru. Ukážeme  jak interně fungují joiny, subqueries, grupování, řazení dat, temporary tabulky a jak databáze interně pracuje s různými datovými typy. Řekneme si, jak monitorovat a ladit složitější dotazy.

21. 10. 2017 14 - 18 h - Clustering, sharding a replikační mechanismy
Probereme základní teorii asynchronních a semisynchronních replikací.
Podrobněji se podíváme na virtualně synchronní replikace (hlavně na Galera replikační modul - MariaDB cluster, PXC). Ukážeme, jak stavíme clustery v Seznam.cz, jak jsme vyřešili shardování, replikaci, multimaster a zálohování.
 
Co je nutné znát před workshopem?

• měl/a bys mít alespoň základní znalost SQL a návrhu schémat relačních databází (v ideálním případě praxi s MySQL nebo MariaDB)


Přihlášení na workshop je možné do 9. 10. 2017. Prosíme vzhledem k rychlejší komunikaci ideálně o přihlášení přes email. Následně vás budeme kontaktovat s dalším postupem.

Termíny a témata dalších workshopů budou postupně upřesněny, pokud Vás zajímá, jaká témata chystáme, nechte nám na sebe email a my se Vám ozveme.

V případě dalších dotazů se na nás neváhejte obrátit na email kariera@firma.seznam.cz.

Program akce

profilové foto
Tomáš Komenda

Tomáš se zabývá architekturou a performance tuningem relačních databází již více jak deset let. Posledních pět let se také věnuje NoSQL databázím jako je HBase, Solr, MongoDB, ETL procesům a komponentám hadoop ekosystému. Tomáš je již pravidelným speakrem na mezinárodních konferencích věnovaným databázové problematice. Kromě práce v Seznam.cz přednáší na českých univerzitách, organizuje pravidelné meetupy databázové komunity a vede tutoriály a konzultace.

profilové foto
Michal Kuchta

Michal se v Seznamu od roku 2012 zabývá zejména databázemi a to jak relačními tak NoSQL. Vyvíjí distribuovaná databázová řešení pro reklamní systém Sklik a nebojí se ani zpracování velkých dat. Své zkušenosti rád sdílí s dalšími ať už na českých univerzitách nebo meetupech, tak i na konferencích v zahraničí. Ve volném čase si ale rád od počítačů odpočine a najdete ho tak nejčastěji někde v lese.

profilové foto
Radim Špigel

Radim je v Seznamu od roku 2015. V současnosti se věnuje převážně vývoji backendu pro Sklik API. Při své práci se zabývá nejen relačními, ale i NoSQL databázemi (MySQL, HBase). Vyvíjí řešení v několika jazycích jako jsou Python, Java, C++. Své zkušenosti rád sdílí s ostatními vývojáři. Ve volném čase se věnuje cestování a hudbě.

profilové foto
Michal Navrátil

Michal pracuje jako systémový administrátor a DBA v Seznam.cz. Jeho specializací jsou MySQL databáze a jejich replikační mechanismy. Kromě databází se Michal intenzivně věnuje tvorbě cloudové infrastruktury.

Kdy a kde

20.10.1717:00
Radlická 3294/10

Přejít na mapy.cz